Laboratóriá KPT

Laboratórium obnoviteľných zdrojov energií

Laboratórium obnoviteľných zdrojov energií je vybavené špičkovou technikou, ktorá umožňuje realizovať výskum a výuku o spôsoboch výroby a šírenia tepla, prúdenia plynov a tekutín.

Laboratórium obsahuje kondenzačný kotol, s ktorým sa môžu študenti oboznámiť, nadobudnúť teoretické znalosti o výpočte účinnosti kondenzačného kotla, konštrukcii, princípu využitia kondenzačného tepla a porovnanie tohto typu kotla s klasickými kotlami. Laboratóriá obnoviteľných zdrojov energie sú vybavené najmodernejšími zariadeniami. Na týchto zariadeniach poslucháči overujú svoje teoretické vedomosti. Laboratórium je vybavené zariadeniami, ktoré môžu získavať teplo na báze obnoviteľných zdrojov energie, ako napr. fotovoltické panely, solárne panely, bivalentné tepelné čerpadlo vzduch–voda, rekuperačná jednotka a kotol na drevnú štiepku.

Na streche objektu KPT sú umiestnené slnečné kolektory nainštalované na konštrukcii systému natáčania plochých kolektorov, ktorá sleduje dráhu slnka, čím zachytáva väčšie množstvo slnečného žiarenia. Okrem týchto kolektorov sa na streche nachádzajú fotovoltické slnečné panely s celkovým výkonom 4 kW.  Nakoľko tento systém nie je v žiadnom bode napojený do inej elektrickej siete ide o ostrovný fotovoltický systém. Teda získaná elektrická energia z panelov sa kumuluje v batériách a dá sa využiť aj v čase, keď panely nie sú osvetlené. Kumulovanú elektrickú energiu v batériách využívajú študenti na chod zariadení pripojených k laboratórnym stolom.

Ďalším veľkým prínosom pre študentov je prítomnosť reverzibilného tepelného čerpadla aj vďaka ktorému získajú potrebné informácie ohľadom týchto zariadení, ich prevádzky a využívania energie získanej tepelným čerpadlom na vykurovanie alebo chladenie objektu.
Súčasťou laboratória sú rôzne tepelné spotrebiče, ktoré umožňujú realizovať špeciálne spôsoby vykurovania alebo chladenia priemyselných a komunálnych objektov. Jedným z týchto spotrebičov sú aj chladiace stropné panely a podlahové konvektory, ktoré využívajú chlad vyrobený reverzibilným tepelným čerpadlom. Tieto komponenty môžu byť vzájomne prepojené a sú vybavené najmodernejšou meracou a regulačnou technikou na báze firmy Siemens. Poslucháči tu môžu nastavovať rôzne štruktúry a parametre riadenia systémov, ako aj vytvárať monitorizačné prostredie pre zobrazovanie nameraných údajov.

Laboratórium analýz procesov spaľovania

V rámci laboratórnych cvičení získavajú absolventi prehľad o stanovení základných parametrov tuhých palív. Počas seminárnych projektov zvládnu vyhodnocovanie vlhkosti palív, výhrevnosti a spalného tepla tuhých palív (drevnej štiepky, uhlia a pod.).  Súčasťou laboratórnych cvičení je meranie účinnosti kotla na drevnú štiepku v závislosti od kvality paliva. Všetky tieto parametre je študent schopný zistiť pomocou zariadení v laboratóriu. Získa nielen teoretické vedomosti o danej problematike, ale aj praktické zručnosti v ovládaní laboratórnych zariadení a vyhodnocovaní skúmaných vzoriek. 


Praktické cvičenia sú zamerané na výuku navrhovania tepelných zariadení, merania množstva znečisťujúcich látok emitovaných do ovzdušia z reálnych zdrojov znečistenia, merania a vyhodnotenia koncentrácií plynných a tuhých znečisťujúcich látok, navrhovania zariadení pre kontinuálne monitorovanie znečisťovania ovzdušia. Na tieto účely je laboratórium vybavené zariadeniami na kontinuálne analyzovanie spalín Testo 360 a prenosným analyzátorom spalín Testo 350S.

Súčasťou kotla na drevnú štiepku je sklad paliva umiestnený vo vedľajšej miestnosti, ktorý má jedno pružinové miešadlo, predstavujúce univerzálne riešenie vhodné pre drevnú štiepku, ako aj pre pelety. Študenti majú možnosť v praxi sledovať automatickú prevádzku a dopravu paliva zo skladu do kotla, čo sa realizuje prostredníctvom závitového dopravníka.

Laboratórium počítačových simulácií a analýz tepelnej a procesnej techniky

Je možné osvojiť si poznatky o metódach výpočtu tepelných strát v objektoch, vedomosti o navrhovaní zdrojov tepla, základné vedomosti o typoch a vybavení kotolní  a teplární,  palív a spaľovania. Niektoré z týchto poznatkov si poslucháči osvoja teoreticky,  ale aj prakticky prostredníctvom výučby kvalitných programov Ansys, PROTECH a TechCON, ktoré sú jedny z najvyužívanejších programov v oblasti výpočtu tepelných strát, návrhu vykurovacieho systému, hydraulického vyregulovania systému, návrhu zdroja vykurovania alebo chladenia, návrhu komínového telesa atď.

Všetky zariadenia plnia okrem učebnej pomôcky aj významnú prevádzkovú funkciu, vďaka ktorej škola ušetrí nemalú čiastku svojich prevádzkových nákladov na výrobu tepla, prípravu teplej vody a spotrebu elektrickej energie. Na to aby bolo laboratórium plne funkčné a využívalo sa v maximálnej možnej miere, treba, aby aj pedagógovia vedeli o tejto technike maximum. Preto sa tejto problematike venujú najmä pedagógovia, ktorý s ňou prichádzajú do styku aj v praxi, vďaka čomu vedia študentom vysvetliť danú tému nielen z teoretického, ale aj praktického hľadiska s konkrétnymi príkladmi.

Kontakt